Servisný postup


Čo je to Racing Servis ?


Výhody brúsenia hrán keramickými kotúčmi:
Servisný technik najskôr odstráni zo sklznice starý vosk. Na brúsnom páse nabrúsi sklznicu a hrany. Po nabrúsení na brúsnom páse pokračuje brúsenie sklznice na kameni, čím sa docieli optimálna rovina sklznice. Aby sme docielili racing štruktúru musí sa na sklznicu nabrúsiť požadovaná štruktúra ale nemusí predchádza lineárna štruktúra. Štandardná racing štruktúra je šikmá. Po vytvorení tejto požadovanej štruktúry sklznice nasleduje finish uhlovania spodnej a bočnej hrany pomocou keramických kotúčov, ktoré zaistia presné uhlovanie, lepšiu točivosť, držanie hrán na teréne a dlhšiu životnosť nabrúsenia. Keď dobrúsime hrany,zostáva už len voskovanie za tepla s následným vyleštením sklznice.

  • Presná geometria hrán

  • Presný uhol brúsenia hrán po celej dĺžke lyže alebo snowboardu

  • Hladká a konzistentná kvalita brúsenia po celej dĺžke hrán

  • Nízky odber materiálu = dlhšia životnosť hrán

  • Lepšia priľnavosť na zmrznutom povrchu = väčšia bezpečnosť

  • Dlhšia životnosť ostrých hrán

  • Ľahšie držanie na hrane = carving

  • Zlepšenie točivosti

Servisné operácie

Základné kroky pri vykonávaní ski servisu

1. Očistenie a oprava sklznice

Kontrola sklznice, v prípade potreby očistenia sklznice od starého vosku a manuálna oprava poškodených miest sklznice. Zatavenie škrabancov, prípadne vyseknutie časti sklznice a nahradenie novým plastom sklznice. Prebrúsenie sklznice lyže a snowboardu na brúsnom páse (80 - 120 zrnitosti). Vyrovnanie sklznice, dočistenie opravovaných miest a príprava sklznice lyže pre následné brúsenie novej štruktúry.

2. Brúsenie sklznice

Po základnej oprave sklznice a jej prebrúsením na brúsnom páse potrebujeme vrátiť sklznici jej kĺzne vlastnosti. Pre získanie dokonalej roviny a následné vybrúsenie novej štruktúry lyže je potrebné brúsenie na brúsnom kameni. Brúsením na brúsnom kameni získame sp仝 pôvodné kĺzne vlastnosti lyže. Brúsne kamene dokážu podľa typu stroja vytvárať ako lineárne, tak i šikmé prípadne kombinované štruktúry, aby dochádzalo k čo najlepšiemu odvodu vlhkosti a lyže tak mohli čo najlepšie kĺzať po snehu.

3. Brúsenie hrán

Hrany lyží sa brúsia obvykle v rozmedzí 87 - 89°, hlavnými parametrami sú typy lyží a snowboardov, skúsenosti lyžiara, ale tiež typ a štruktúra snehu na zjazdovke. Keramické kotúče sa samozrejme starajú tiež o brúsenie spodnej hrany. To slúži k ľahšiemu prenosu sily pri vykrajovaní oblúku v carvingu. Tým sa zrýchľuje prenos sily z jednej hrany na druhú a oblúk sa tak vykrajuje jednoduchšie. Nedochádza k zarezávaniu hrán do zjazdovky. Tuning spodnej hrany sa obvykle vykonáva v rozmedzí 0,4 - 1° a vďaka keramickým kotúčom je op仝 veľmi šetrný k hranám lyží a snowboardov.

4. impregnácia a leštenie

Kompletná príprava sklznice a hrán lyží a snowboardov má veľký vplyv na sklznicu. Tá potrebuje po kompletnom servise opätovne namazať a tým ochráni jednotlivé póry sklznice. Sklznica potrebuje pre ideálnu absorbciu vosku prehriať. Tým sa póry roztiahnu a sú tak schopné prijať väčšie množstvo vosku. Voskovanie vykonávame niekoľkými spôsobmi. Buď nanášame vosk pomocou nahriateho kotúča priamo, prípadne môžeme vosk nanášať na sklznicu a následne ju vyleštiť. Odstránenie nadbytočného vosku sa vykonáva pomocou jemných kief, prípadne pomocou filcových pásov. Toto finálne ošetrenie sklznice musí by veľmi jemné, aby nám netupilo už pripravené hrany. Takéto lyže sú už pripravené pre použitie na snehu.

Naše stroje


WAXJET 93

Stroj na voskovanie snowboardov a lyží.

SIGMA SBI

Kombinované zariadenie určené na brúsenie brúsnym pásom, tvorbe štruktúry na sklznici, odstraňovaní črepov a studenému voskovánia. 


Reichmann SLOPE MASTER SK

Plne automatický stroj na robenie štruktúry sklznice a presné uhlovanie hrán lyží, snowboardov a bežiek pomocou keramických kotúčov. Vďaka technológii  docielite precíznu geometriu hrán, presného uhlovania a konzistentnú kvalitu sklznice a hrán po celej dĺžke lyží, bežiek alebo snowboardu.

Čo je to Racing Servis ?

Prečo zvoliť brúsenie hrán keramickými kotúčmi REICHMANN?

Správne zvolený uhol hrán podľa štýlu jazdy výrazne zlepšuje jazdné vlastnosti lyží a snowboardov. Jedine pomocou patentovanej technológie brúsenia hrán keramickými kotúčmi REICHAMANN docielite presného uhlovania, hladkosti a skutočnej ostrosti hrán. Hladkosť hrany po výbruse keramickými kotúčmi predlžuje hranám životnosť ostrosti. Veľmi dôležité je nastavovanie uhlov brúsnych kotúčov, ktoré sa oproti konkurencii v strojoch REICHAMANN nastavujú elektronicky a preto jedine REICHAMANN zaisuje skutočne ostré hrany. Rozdiel medzi brúsením keramickými kotúčmi a konkurenčnou technológiou brúsnym pásom je detailne zobrazené v grafoch (obr.1,2) Tu je zrejmé nepresné uhlovanie hrany u brúsnych pásov, kde nie je možné docieliťsprávnu ostroť hrán.

Obr. 1
Obr. 1
Obr. 2
Obr. 2

 Naviac patentovaná metóda oscilácie keramických kotúčov od firmy REICHMANN je zároveň veľmi šetrná k hranám, kedy nedochádza k nadmernému odberu materiálu. Osciláciu používajú všetky stroje firmy REICHMANN.

"Jedine brúsenie hrán keramickými kotúčmi REICHMANN zaručuje hrany skutočne ostré" 

Sme tu pre vás

- SERVIS DO 24 HODIN -

Servis lyží urobíme do 24 hodín v pracovnom týždni. Zaparkujte priamo pred obchodom Belda Sport na ulici Malíkova 4922/1 a prineste Vaše lyže na servis. Už druhý pracovní deň ich budete mať opäť v skvelej kondícii.